Farby lateksowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

farby lateksowe

Z pewnością każdy z was słyszał o pojęciu którym są farby lateksowe. Niestety, dla wielu z was jest ono niejasne. Czym bowiem różni się farba lateksowa od każdej innej? Podstawą jest tutaj to, na jakich powierzchniach jesteśmy w stanie ją położyć. W odróżnieniu od klasycznych farb, farby na przykład akrylowych, farby lateksowe możemy kłaść na najróżniejszych powierzchniach – poczynając od płyt kartonowo-gipsowych, poprzez tynk, cegłę czy drewno lub powierzchnie szklane. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy planujemy zakup farby lateksowej? Na to, jak również i na wiele innych pytań dotyczących powyższego zagadnienia, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Czym wyróżnia się dobra farba lateksowa?

Wiemy już, na jakich powierzchniach możemy położyć farbę lateksową. Pora jednak zastanowić się, jakimi właściwościami powinna wyróżniać się dobrej jakości farba lateksowa. Przede wszystkim powinna być wydajna – a zatem do jej położenia nie powinna być potrzebna duża ilość. Dzięki temu, kupując nawet niewielkie opakowania, jesteśmy w stanie pomalować bardzo dużą powierzchnię. Nie bez znaczenia będzie także to, czy taka farba będzie odporna na zabrudzenia. Z reguły, przy wysokiej jakości farbach lateksowych, jesteśmy w stanie doczyścić je za pomocą wilgotnej ściereczki bez uszczerbku dla koloru. Niezwykle ważna przy doborze farby lateksowej, jak również każdej innej, będzie jej pigmentacja. Od tego bowiem zależne będzie to, czy konieczne będzie położenie dwóch warstw, czy też aby uzyskać pożądany kolor będziemy musieli położyć ich więcej.

Jak wybrać odpowiednią farbę lateksową?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie które brzmi: Która farba lateksowa będzie dla nas najlepsza? Prawdą jest jednak, że kierując się różnymi wymienionymi zasadami, z całą pewnością uda nam się dokonać zakupu takiej farby, która w każdym calu spełni nasze oczekiwania. Nie zawsze też cena powinna być ostatecznym kryterium, które przyjmujemy przy zakupie wybranej farby lateksowej. Lepszym rozwiązaniem jest postawić na renomowanego i znanego jej producenta, aniżeli zdecydować się na farbę nieznanego pochodzenia i później mieć z tego tytułu tylko i wyłącznie problemy z jej położeniem.