Domowe sposoby na katar – sprawdź je!

sposoby na katar

Katar, potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Najgorsze jest w nim to, że nie możemy oddychać przez zatkany nos, a przez to oddychamy ustami. Nie oznacza to jednak, że musimy się godzić na taki stan rzeczy. Jest kilka, sprawdzonych domowych sposobów na to, co robić, kiedy dopada nas katar. W naszym niniejszym artykule, przedstawimy sposoby na katar, które są najskuteczniejsze.

Przede wszystkim – gorący prysznic

Jedną z najczęstszych przyczyn nieżytu nosa, jest wysuszona błona śluzowa górnych dróg oddechowych. Tym samym, doskonałym pomysłem na poradzenie sobie z tą przypadłością jest wzięcie gorącego prysznicu. Wdychanie wilgotnego, ciepłego powietrza, z pewnością rozluźni błony śluzowe górnych dróg oddechowych, jak również i zatoki, a co za tym idzie – pozwoli nam na swobodne oddychanie. Należy jednak pamiętać, że sposób ten to jedynie chwilowe, czy wręcz tymczasowe, rozwiązanie. Może ona jednak przynieść ulgę, jeśli nie jesteśmy w stanie od razu udać się do przychodni lekarskiej.

Ostre przyprawy – skuteczne na katar

W sytuacji, kiedy nasz katar nie jest wodnisty lub cieknący, doskonałym rozwiązaniem na poradzenie sobie z jego objawami mogą być ostre przyprawy. Pieprz cayenne, jalapeno, wasabi czy habanero, z pewnością pomogą poluzować śluzówkę nosa. Wdychając te przyprawy rozluźniamy śluzówkę nosa a także nasze mięśnie. Tym samym, jesteśmy w stanie przynajmniej przez chwilę z swobodnie oddychać. Warto jednak podkreślić, że tego typu sposób  nie będzie skuteczny na katar cieknący czy wodnisty.

Ciepłe okłady – doskonałe na wodnisty katar

Wiemy już, jak poradzić sobie, kiedy błona śluzowa nosa jest wysuszona, a co robić kiedy jest ona nadmiernie nawilżona – a tym samym powoduje wodnisty katar? Świetnym rozwiązaniem na tego typu dolegliwości, są różnego rodzaju ciepłe okłady. Mogą być one wykonane na przykład z rumianku, prawoślazu, czy podbiału. Doskonale sprawdzi się także pokrzywa czy lipa. Wyżej wymienione zioła, trzeba zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut aż się zaparzą. Następnie napar dokładnie przesadzamy, wlewamy do miski i wykonujemy domowe inhalacje. Koniecznie należy nakryć głowę ręcznikiem lub kocem, ponieważ to spowoduje, że pochłanianie zdrowotnego zapachu będzie znacznie wydajniejsze niż jeżeli byśmy tego nie zrobili. 

Więcej dowiesz się na: https://republikawiedzy.pl