Kocioł gazowy czy na paliwo stałe?

Budując dom stajemy przed wieloma ważnymi dylematami. Jednym z nich jest wybór kotła grzewczego. Zobacz na co warto zwrócić uwagę wybierając kocioł do swojego domu.

Kocioł grzewczy to serce instalacji centralnego ogrzewania w twoim domu. Na pewno do jego wyboru warto podejść bardzo rozważnie. To właśnie piec centralnego ogrzewania będzie miał zasadniczy wpływ na koszt ogrzewania domu. Obecnie najczęściej inwestorzy zastanawiają się pomiędzy dwiema możliwościami – kocioł na gaz ziemny lub kocioł na jakiś rodzaj paliwa stałego. Co przemawia za każdym z tych rozwiązań?

Kocioł gazowy w domu jednorodzinnym

Najczęściej wybieraną opcją spośród pieców na gaz są kotły wiszące. Zamontowane w kotłowni razem z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej znakomicie radzą sobie z zapotrzebowaniem na ciepło i wodę użytkową w kilkuosobowych domach jednorodzinnych. Oczywiście montaż kotła gazowego uzależniony jest od istnienia przyłącza gazu ziemnego. Niestety zwłaszcza na terenach wiejskich zdarza się często, że w danej miejscowości, okolicy nie wykonano jeszcze instalacji rozprowadzającej gaz ziemny do budynków.

Pewną opcją stosowaną w sytuacjach, gdy w domu zamontowano wiele obiegów grzewczych jest montaż gazowego kotła stojącego. Jest to urządzenie, które pod względem zapewnienia komfortu użytkowania na pewno jest liderem na rynku urządzeń grzewczych.

Zalety kotła na paliwo stałe

Piece na węgiel lub drewno stosowane są najczęściej w tych rejonach, gdzie ma dostępu do instalacji gazu ziemnego. Jak wskazują specjaliści z serwisu   http://buderus-inserw.pl Najprostszą i jednocześnie na ogół najtańszą opcją zrealizowania systemu grzewczego w domu jest zamontowanie typowego tzw. 'śmieciucha’ – kotła grzewczego, w którym możemy palić nie tylko drewnem czy węglem, ale także wszelkimi innymi odpadkami pochodzenia roślinnego. Rozwiązanie takie najchętniej jest stosowane przez te osoby, które w pobliżu miejsca zamieszkania dysponują prywatnym lasem, z którego mogą pozyskiwać drewno.

 

Drewno i siekiera

 

 

Wśród kotłów stałopalnych wyróżnia się wiele typów pieców w zależności od stosowanego paliwa. Bardzo popularne są kotły na węgiel ekogroszek oraz na pellet lub miał węglowy. Urządzenia tego typu pozwalają na zautomatyzowanie procesu dokładania paliwa do komory spalania. Dzięki temu można zastosować w domu programator ciepła utrzymujący temperaturę pracy kotła na takim poziomie, by utrzymać w pomieszczeniach nastawioną przez użytkownika temperaturę.

Wiele osób dysponujących odpowiednim budżetem oraz miejscem w kotłowni decyduje się na montaż obu tych urządzeń. Czyni się tak dlatego, że dzięki temu w razie awarii jednego z nich zawsze istnieje możliwość uruchomienia drugiego. Jest to też dobry sposób na obniżanie kosztów ogrzewania mieszkania – zwłaszcza wtedy, gdy ceny rynkowe gazu drożeją. Wiele osób zamiast kotła drzewnego czy węglowego montuje po prostu kominek z płaszczem wodnym – podpięty do instalacji centralnego ogrzewania może pełnić taką samą funkcję jak typowy kocioł CO. Kominek jest nie tylko znakomitym elementem dekoracyjnym w salonie, pozwala także wygodnie dogrzewać dom w okresach przejściowych przed lub po sezonie grzewczym oraz podczas zimnych wieczorów czy nocy, które w Polsce czasem niezapowiedzianie się zdarzają nawet w lecie.