Dlaczego czytamy recenzje?

Wielu z nas czyta recenzje – czasem świadomie, a czasem zupełnie nie. Nierzadko jest tak, że nawet nie wiemy, że tekst, który czytamy, jest recenzją. Warto jednak zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle sięgamy po recenzje? W naszym poniższym artykule, dokładnie przeanalizujemy to zagadnienie oraz wskażemy na najważniejsze powody, dla których decydujemy się czytać recenzje. 

Kiedy czytamy recenzje?

Na samym początku, koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, które brzmi: Kiedy czytamy tekst, którym jest recenzja? Odpowiedź jest wręcz banalna, ponieważ najczęściej wtedy, kiedy chcemy coś przeczytać, obejrzeć lub wybrać się do teatru. To jednak nie wszystkie przypadki, w których sięgamy po recenzje. Zazwyczaj czytamy je także wówczas, kiedy planujemy np. odwiedzenie jakiegoś lokalu lub innego miejsca i po prostu ciekawi nas opinia na jego temat. Można zatem w skrócie powiedzieć, że recenzje czytamy wtedy, kiedy chcemy się dowiedzieć, czy warto jest sięgnąć po dany tekst kultury lub inną rzecz, która jest recenzowana. 

Czy przy naszych wyborach kierujemy się recenzjami?

Skoro już czytamy recenzje wybranych rzeczy, warto odpowiedzieć sobie na inne pytanie, a mianowicie: Czy nasze wybory są zgodne z tym, co znajdziemy w recenzjach? Nie można jednoznacznie stwierdzić, że całkowicie zawierzamy takim tekstom. Z całą pewnością jednak stanowią one dla nas pewien wyznacznik tego, czego potencjalnie możemy się spodziewać. Istotną kwestią, jeśli chodzi o kierowanie się recenzjami jest także to, kto jest ich autorem. Częściej bowiem uwierzymy komuś, kogo cenimy niż osobie, której nazwisko widzimy pierwszy raz w życiu. Warto też zwrócić uwagę na to, że z reguły nie ograniczamy się do jednej recenzji, tylko czytamy ich kilka. W ten sposób łatwiej jest nam wyrobić sobie wstępną opinię na dany temat oraz – co stanowi podstawę czytania tego rodzaju tekstów – podjąć decyzję co do przeczytania danej książki, obejrzenia filmu lub odwiedzenia konkretnego miejsca. Takie postępowanie, z pewnością da nam szerszy pogląd na dany temat.